Basınçlı hava normal atmosferik çevre havasından elde edildiğinden; su buharı durumunda nem içerir. Su miktarı sıcaklıkla değişir. Hava ne kadar sıcaksa; o kadar fazla miktarda su buharı taşıyabilir. Bu nem, kontrol edilmediği taktirde; basınçı hava tesisatı içinde sıvılaşır ve birçok problem çıkmasına sebep olur. Atmosferden emilen hava içindeki tozlar ve kompresörlerden katılan yağlama yağı, beraberce, oldukça zarar verici bir macun oluştururlar. Bu macun, contaları etkiler, bozar; havalı el aletlerine zarar verir, kontrol ve ölçme enstrümanlarının yanlış çalışmalarına yol açar. Her ne kadar temizlemek için filtreler kullanılsa da kompresör çıkışındaki havada mutlaka az-cok partiküller, yağlar ve nem bulunur.

Hava kurutucularına da bu noktada ihtiyaç duyulur. Kurutucular , sıkıştırılan havanın ısınması ve soğuması ile yoğunlaşan ve bu sırada açığa çıkan nemin kurutulması, ve sistemden uzaklaşmasını sağlar.

Filo hava kurutucuları, kullandığı gaz ile maksimum asıl absorbsiyon sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Kolay kullanım, ucuz ve basit bakım işlemleri nedeniyle tercih sebebidir. 0,7 m3 den 40 m3 e kadar olan bütün sistemlerde kullanılmak üzere kurutucularımız mevcuttur.